St. Mary's County Regional Airport (2W6)
St. Mary's County Regional Airport (2W6)
2W6
St. Mary's County Regional Airport (2W6)
Leonardtown, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2W6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-33-00.4000W/38-18-55.3000N -76.550111/38.315361 (Estimated) |
| Elevation | 142 ft / 43.28 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Leonardtown, MD |
| Location | St Marys County, MD |
| Magnetic Variation | 10W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 11/29
| Dimensions | 4150 x 75 ft (1265 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 102° | 127° |
| Physical elevation | 142.00 ft | 125.00 ft |
| Coordinates | 38.316572N / 76.557181W | 38.314141N / 76.543051W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |