Lakeview Airport (30F)
Lakeview Airport (30F)
30F
Lakeview Airport (30F)
Lake Dallas, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 30F |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-00-51.1000W/33-07-53.0000N -97.014194/33.131389 (Estimated) |
| Elevation | 535 ft / 163.07 m (Estimated) |
| Land | 15 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Lake Dallas, TX |
| Location | Denton County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FTW (NOTAM-d service available) |
Runway 18L/36R
| Dimensions | 2815 x 30 ft (858 x 9 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 18L | 36R | |
|---|---|---|
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18R/36L
| Dimensions | 2600 x 75 ft (792 x 23 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18R | 36L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 4° |
| Physical elevation | 534.00 ft | 531.00 ft |
| Coordinates | 33.134945N / 97.013942W | 33.127811N / 97.014469W |
| Traffic pattern | Left | Left |