Geneva Municipal Airport (33J)
Geneva Municipal Airport (33J)
33J
Geneva Municipal Airport (33J)
Geneva, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 33J |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-52-08.2000W/31-03-09.4500N -85.868944/31.052625 (Estimated) |
| Elevation | 100 ft / 30.48 m (Estimated) |
| Land | 105 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Geneva, AL |
| Location | Geneva County, AL |
| Magnetic Variation | 00W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 900 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 11/29
| Dimensions | 3998 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 107° | 127° |
| Physical elevation | 94.00 ft | 96.00 ft |
| Coordinates | 31.054264N / 85.875036W | 31.050986N / 85.862850W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |