Delaware Airpark Airport (33N)
Delaware Airpark Airport (33N)
33N
Delaware Airpark Airport (33N)
Dover/cheswold, DE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 33N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-35-48.0000W/39-13-06.0000N -75.596667/39.218333 (Estimated) |
| Elevation | 55 ft / 16.76 m (Surveyed) |
| Land | 190 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Dover/cheswold, DE |
| Location | Kent County, DE |
| Magnetic Variation | 12W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 856 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 3582 x 60 ft (1092 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 73° | 127° |
| Physical elevation | 54.00 ft | 43.00 ft |
| Coordinates | 39.216927N / 75.602712W | 39.219744N / 75.590599W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |