Gila River Memorial Airport (34AZ)
Gila River Memorial Airport (34AZ)
34AZ
Gila River Memorial Airport (34AZ)
Chandler, AZ
Latest photos of Gila River Memorial Airport (34AZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 34AZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-54-47.1050W/33-14-36.1800N -111.913085/33.243383 (Estimated) |
| Elevation | 1185 ft / 361.19 m (Estimated) |
| Land | 1345 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Chandler, AZ |
| Location | Maricopa County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1985) |
Runway 03/21
| Dimensions | 5200 x 200 ft (1585 x 61 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Poor Condition | Basic , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 8560 x 75 ft (2609 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |