Princeton Airport (39N)
Princeton Airport (39N)
39N
Princeton Airport (39N)
Princeton/rocky Hill, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 39N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-39-32.4000W/40-23-56.7000N -74.659000/40.399083 (Estimated) |
| Elevation | 128 ft / 39.01 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Princeton/rocky Hill, NJ |
| Location | Somerset County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1075 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 3499 x 75 ft (1066 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 120.00 ft | 128.00 ft |
| Coordinates | 40.399033N / 74.665288W | 40.399144N / 74.652725W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |