Flying Tigers Airport (39TA)
Flying Tigers Airport (39TA)
39TA
Flying Tigers Airport (39TA)
Paris, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 39TA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-39-20.8570W/33-39-09.3760N -95.655794/33.652604 (Estimated) |
| Elevation | 588 ft / 179.22 m (Surveyed) |
| Land | 30 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Paris, TX |
| Location | Lamar County, TX |
| Magnetic Variation | 06E (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
Runway 02/20
| Dimensions | 2380 x 20 ft (725 x 6 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 1375 x 80 ft (419 x 24 m) |
| Surface | TURF-P |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |