Greenville Municipal Airport (3B1)
Greenville Municipal Airport (3B1)
3B1
Greenville Municipal Airport (3B1)
Greenville, ME
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3B1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
069-33-05.9400W/45-27-46.2000N -69.551650/45.462833 (Estimated) |
| Elevation | 1402 ft / 427.33 m (Estimated) |
| Land | 241 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Greenville, ME |
| Location | Piscataquis County, ME |
| Magnetic Variation | 18W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 1374.00 ft | 1402.00 ft |
| Coordinates | 45.459150N / 69.553844W | 45.467267N / 69.551939W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3999 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 117° | 127° |
| Physical elevation | 1379.00 ft | 1368.00 ft |
| Coordinates | 45.465066N / 69.557638W | 45.460028N / 69.543795W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |