Sterling Airport (3B3)
Sterling Airport (3B3)
3B3
Sterling Airport (3B3)
Sterling, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3B3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-47-34.3000W/42-25-33.3000N -71.792861/42.425917 (Estimated) |
| Elevation | 459 ft / 139.90 m (Estimated) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Sterling, MA |
| Location | Worcester County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
Runway 16/34
| Dimensions | 3086 x 40 ft (941 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 459.00 ft | 449.00 ft |
| Coordinates | 42.429127N / 71.796553W | 42.422678N / 71.789149W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic |