Mishawaka Pilots Club Airport (3C1)
Mishawaka Pilots Club Airport (3C1)
3C1
Mishawaka Pilots Club Airport (3C1)
Elkhart, IN
Latest photos of Mishawaka Pilots Club Airport (3C1)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3C1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-02-05.0060W/41-39-25.1750N -86.034724/41.656993 (Estimated) |
| Elevation | 755 ft / 230.12 m (Estimated) |
| Land | 69 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Elkhart, IN |
| Location | Elkhart County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 03/21
| Dimensions | 2243 x 40 ft (684 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 755.00 ft | 750.00 ft |
| Coordinates | 41.652778N / 86.036667W | 41.659192N / 86.032497W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 3140 x 100 ft (957 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 752.00 ft | 753.00 ft |
| Coordinates | 41.658325N / 86.038669W | 41.655000N / 86.030833W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 12/30 DSPLCD THLDS MKD WITH WHITE TIRES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |