Lake In The Hills Airport (3CK)
Lake In The Hills Airport (3CK)
3CK
Lake In The Hills Airport (3CK)
Chicago/lake In The Hills, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3CK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-19-22.7894W/42-12-24.5133N -88.322997/42.206809 (Estimated) |
| Elevation | 887 ft / 270.36 m (Surveyed) |
| Land | 72 acres |
| From nearest city | 38 nautical miles NW of Chicago/lake In The Hills, IL |
| Location | Mc Henry County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 08/26
| Dimensions | 3801 x 50 ft (1159 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 80° | 127° |
| Physical elevation | 885.00 ft | 885.00 ft |
| Coordinates | 42.205877N / 88.329899W | 42.207742N / 88.316095W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |