Ephraim-gibraltar Airport (3D2)
Ephraim-gibraltar Airport (3D2)
3D2
Ephraim-gibraltar Airport (3D2)
Ephraim, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3D2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-11-16.6000W/45-08-07.5000N -87.187944/45.135417 (Estimated) |
| Elevation | 773 ft / 235.61 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Ephraim, WI |
| Location | Door County, WI |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 1941 x 105 ft (592 x 32 m) |
| Surface | TURF-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 756.00 ft | 764.00 ft |
| Coordinates | 45.132879N / 87.191362W | 45.138147N / 87.190287W |
| Gradient | 0.40 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 01 /19 ENDS & EDGES MKD WITH YELLOW CONES. |
None |
Runway 14/32
| Dimensions | 2697 x 60 ft (822 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 763.00 ft | 751.00 ft |
| Coordinates | 45.138032N / 87.189483W | 45.132689N / 87.182256W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |