Grand Haven Memorial Airpark Airport (3GM)
Grand Haven Memorial Airpark Airport (3GM)
3GM
Grand Haven Memorial Airpark Airport (3GM)
Grand Haven, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3GM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-11-53.4000W/43-02-02.6000N -86.198167/43.034056 (Estimated) |
| Elevation | 604 ft / 184.10 m (Surveyed) |
| Land | 280 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Grand Haven, MI |
| Location | Ottawa County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3752 x 75 ft (1144 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 602.00 ft | 592.00 ft |
| Coordinates | 43.034151N / 86.203358W | 43.034154N / 86.189325W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2058 x 60 ft (627 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 604.00 ft | 598.00 ft |
| Coordinates | 43.036678N / 86.201460W | 43.031029N / 86.201466W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |