East Kansas City Airport (3GV)
East Kansas City Airport (3GV)
3GV
East Kansas City Airport (3GV)
Grain Valley, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3GV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-12-53.4904W/39-00-52.7083N -94.214858/39.014641 (Estimated) |
| Elevation | 835 ft / 254.51 m (Estimated) |
| Land | 120 acres |
| Location | Jackson County, MO |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | COU (NOTAM-d service available) |
Runway 05/23
| Dimensions | 2206 x 20 ft (672 x 6 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 57° | 127° |
| Physical elevation | 818.00 ft | 833.00 ft |
| Coordinates | 39.014072N / 94.216444W | 39.017347N / 94.209914W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 09/27
| Dimensions | 4507 x 44 ft (1374 x 13 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 817.00 ft | 818.00 ft |
| Coordinates | 39.014256N / 94.223608W | 39.013981N / 94.207753W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |
- MIGRATORY WATERFOWL ON & INVOF ARPT.
- NTSD RY SAFETY AREA LENGTHS BYD EACH RY END. INSUFFICIENT LENGTHS, INCOR TERRAIN GRADES. NO RY SAFETY AREA BYD RY 27 & RY 05 ENDS.
- E111 PRVDD E/W RWY IS ABDND UPON ACTVTN OF NEW E/W (09/27) RWY; APCH TO EACH RWY IS MAINTD FOR A MIN 20:1 GS & TRSNL SFC MAINTD FOR A 7:1 SLOPE.