Hobart Sky Ranch Airport (3HO)
Hobart Sky Ranch Airport (3HO)
3HO
Hobart Sky Ranch Airport (3HO)
Hobart, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3HO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-15-45.1290W/41-33-15.1320N -87.262536/41.554203 (Estimated) |
| Elevation | 644 ft / 196.29 m (Estimated) |
| Land | 28 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Hobart, IN |
| Location | Lake County, IN |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 3125 x 40 ft (952 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 630.00 ft | 630.00 ft |
| Coordinates | 41.560189N / 87.263922W | 41.551611N / 87.263922W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*18/36 MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |