Sky King Airport (3I3)
Sky King Airport (3I3)
3I3
Sky King Airport (3I3)
Terre Haute, IN
Latest photos of Sky King Airport (3I3)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3I3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-22-38.4690W/39-32-52.0320N -87.377353/39.547787 (Estimated) |
| Elevation | 496 ft / 151.18 m (Surveyed) |
| Land | 33 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Terre Haute, IN |
| Location | Vigo County, IN |
| Magnetic Variation | 02E (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 3557 x 50 ft (1084 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 84° | 127° |
| Physical elevation | 493.00 ft | 496.00 ft |
| Coordinates | 39.548217N / 87.382755W | 39.549277N / 87.370215W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 1978 x 50 ft (603 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 493.00 ft | 493.00 ft |
| Coordinates | 39.548812N / 87.378976W | 39.543381N / 87.378911W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |