Richwood Municipal Airport (3I4)
Richwood Municipal Airport (3I4)
3I4
Richwood Municipal Airport (3I4)
Richwood, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3I4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-39-04.8000W/38-15-30.2000N -80.651333/38.258389 (Estimated) |
| Elevation | 2486 ft / 757.73 m (Surveyed) |
| Land | 56 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Richwood, WV |
| Location | Nicholas County, WV |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
Runway 10/28
| Dimensions | 3360 x 60 ft (1024 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 96° | 127° |
| Physical elevation | 2416.00 ft | 2486.00 ft |
| Coordinates | 38.258866N / 80.657143W | 38.257895N / 80.645504W |
| Gradient | 2.10 | 0.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 10/28 NUMBERS AND CNTRLN NON-STANDARD SIZE AND FADED. |
Nonstandard , Fair Condition |