Phillipsburg Airport (3I7)
Phillipsburg Airport (3I7)
3I7
Phillipsburg Airport (3I7)
Phillipsburg, OH
Latest photos of Phillipsburg Airport (3I7)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3I7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-24-01.4850W/39-54-47.8000N -84.400413/39.913278 (Estimated) |
| Elevation | 1028 ft / 313.33 m (Surveyed) |
| Land | 35 acres |
| Location | Montgomery County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 03/21
| Dimensions | 3000 x 40 ft (914 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 1027.00 ft | 1022.00 ft |
| Coordinates | 39.909503N / 84.402547W | 39.917053N / 84.398278W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY 03/21 MKGS SMALLER THAN STANDARD SIZE. |
Nonstandard , Fair Condition |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |