Greene County Regional Airport (3J7)
Greene County Regional Airport (3J7)
3J7
Greene County Regional Airport (3J7)
Greensboro, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3J7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-08-17.7411W/33-35-52.6866N -83.138261/33.597969 (Estimated) |
| Elevation | 689 ft / 210.01 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Greensboro, GA |
| Location | Greene County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5500 x 75 ft (1676 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 678.00 ft | 689.00 ft |
| Coordinates | 33.594668N / 83.146385W | 33.601269N / 83.130138W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |