Freeman Field Airport (3JC)
Freeman Field Airport (3JC)
3JC
Freeman Field Airport (3JC)
Junction City, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3JC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-50-35.8000W/39-02-36.0000N -96.843278/39.043333 (Estimated) |
| Elevation | 1101 ft / 335.58 m (Surveyed) |
| Land | 205 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Junction City, KS |
| Location | Geary County, KS |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 1834 x 200 ft (559 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 57° | 127° |
| Physical elevation | 1097.00 ft | 1088.00 ft |
| Coordinates | 39.041399N / 96.844874W | 39.044190N / 96.839502W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*APCH END RY 05/23 MKD WITH ORANGE & BLACK METAL 'A' FRAMES. |
Runway 13/31
| Dimensions | 1903 x 140 ft (580 x 43 m) |
| Surface | TURF-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1094.00 ft | 1094.00 ft |
| Coordinates | 39.043760N / 96.844174W | 39.039757N / 96.839869W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*APCH END OF RWY 13 IS DELINEATED WITH ORANGE & BLACK METAL 'A' FRAMES WITH YELLOW PAINTED TIRES. |
Runway 18/36
| Dimensions | 3498 x 75 ft (1066 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 14° |
| Physical elevation | 1086.00 ft | 1102.00 ft |
| Coordinates | 39.049121N / 96.843080W | 39.039789N / 96.845987W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MKGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MKGS FADED. |