Napoleon Airport (3NP)
Napoleon Airport (3NP)
3NP
Napoleon Airport (3NP)
Napoleon, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3NP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-15-34.8240W/42-10-15.1380N -84.259673/42.170872 (Estimated) |
| Elevation | 963 ft / 293.52 m (Surveyed) |
| Land | 95 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Napoleon, MI |
| Location | Jackson County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2740 x 200 ft (835 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 963.00 ft | 963.00 ft |
| Coordinates | 42.171411N / 84.263175W | 42.171408N / 84.253675W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 2500 x 160 ft (762 x 49 m) |
| Surface | TURF-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 963.00 ft | 963.00 ft |
| Coordinates | 42.173225N / 84.262867W | 42.167128N / 84.258650W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 09-27 & 15/33 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES; DSPLCD THLDS MKD WITH 3 THREE FT YELLOW CONES EACH SIDE OF RY. |