Jennings Airport (3R7)
Jennings Airport (3R7)
3R7
Jennings Airport (3R7)
Jennings, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3R7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-40-24.5974W/30-14-33.7165N -92.673499/30.242699 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 325 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Jennings, LA |
| Location | Jefferson Davis Parish, LA |
| Magnetic Variation | 02E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DRI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5002 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 17.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 30.242401N / 92.685684W | 30.244946N / 92.670118W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 3601 x 75 ft (1098 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 18.00 ft | 23.00 ft |
| Coordinates | 30.244919N / 92.674525W | 30.237916N / 92.666462W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*MARKINGS SLIGHTLY FADED. |
Basic , Good Condition
*MARKINGS SLIGHTLY FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 1977 x 150 ft (603 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 22.00 ft |
| Coordinates | 30.245286N / 92.667820W | 30.239851N / 92.667856W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RYS 17 & 35 RY & THLD OUTLINED WITH ORANGE CONES. |