Meyers-diver's Airport (3TE)
Meyers-diver's Airport (3TE)
3TE
Meyers-diver's Airport (3TE)
Tecumseh, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3TE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-56-21.4855W/42-01-30.3713N -83.939302/42.025103 (Estimated) |
| Elevation | 815 ft / 248.41 m (Estimated) |
| Land | 75 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Tecumseh, MI |
| Location | Lenawee County, MI |
| Magnetic Variation | 00E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 1820 x 100 ft (555 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Coordinates | 42.024683N / 83.943050W | 42.024933N / 83.936350W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*09/27 MKD WITH TIRES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2649 x 75 ft (807 x 23 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 812.00 ft | 797.00 ft |
| Coordinates | 42.028941N / 83.939101W | 42.021671N / 83.938954W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No | No |