Jerry Tyler Memorial Airport (3TR)
Jerry Tyler Memorial Airport (3TR)
3TR
Jerry Tyler Memorial Airport (3TR)
Niles, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3TR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-13-30.6000W/41-50-09.2000N -86.225167/41.835889 (Estimated) |
| Elevation | 750 ft / 228.60 m (Surveyed) |
| Land | 169 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Niles, MI |
| Location | Berrien County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1500 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 3316 x 55 ft (1011 x 17 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 34° | 127° |
| Physical elevation | 737.00 ft | 742.00 ft |
| Coordinates | 41.832599N / 86.228886W | 41.840153N / 86.222104W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 04/22 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 4100 x 75 ft (1250 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 741.00 ft | 750.00 ft |
| Coordinates | 41.840163N / 86.229132W | 41.830843N / 86.220705W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |