Put In Bay Airport (3W2)
Put In Bay Airport (3W2)
3W2
Put In Bay Airport (3W2)
Put In Bay, OH
Latest photos of Put In Bay Airport (3W2)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3W2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-49-42.0000W/41-38-12.0000N -82.828333/41.636667 (Estimated) |
| Elevation | 595 ft / 181.36 m (Surveyed) |
| Land | 38 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Put In Bay, OH |
| Location | Ottawa County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 2870 x 75 ft (875 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 592.00 ft | 594.00 ft |
| Coordinates | 41.633362N / 82.831183W | 41.639968N / 82.825467W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- EXPC MDT TURBC ON DEP/APCH WHEN WIND EXCEEDS 10 KT.
- ACFT LNDG RY 21 OR DEP RY 03 STAY 1000 FT CLEAR OF PERRY'S MONUMENT 352 FT AGL/942 FT MSL 1-1/2 MILES NE OF ARPT.
- ACFT OPNS PROHIBITED DUSK-DAWN.
- NO TGL.
- HELIPAD IS FOR TOUCHDOWN, LOADING AND LIFT OFF ONLY - PARK ON APRON.
- IN OPERATION PRIOR TO 1959.