Mears Field Airport (3W5)
Mears Field Airport (3W5)
3W5
Mears Field Airport (3W5)
Concrete, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3W5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-45-29.6960W/48-31-47.4180N -121.758249/48.529838 (Estimated) |
| Elevation | 267 ft / 81.38 m (Estimated) |
| Land | 53 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Concrete, WA |
| Location | Skagit County, WA |
| Magnetic Variation | 21E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SEA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | GY |
Runway 07/25
| Dimensions | 2609 x 60 ft (795 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 48.529880N / 121.763619W | 48.529797N / 121.752851W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RY 07/25 CNTRLN FADED, ARPT NAME PAINTED ON RY AT MIDFIELD. |
Basic , Good Condition |
Runway H1
| Dimensions | 40 x 40 ft (12 x 12 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |