North Bass Island Airport (3X5)
North Bass Island Airport (3X5)
3X5
North Bass Island Airport (3X5)
North Bass Island, OH
Latest photos of North Bass Island Airport (3X5)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3X5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-49-16.0000W/41-43-04.8000N -82.821111/41.718000 (Estimated) |
| Elevation | 594 ft / 181.05 m (Estimated) |
| Land | 33 acres |
| Location | Ottawa County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 1804 x 60 ft (550 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 2° | 127° |
| Physical elevation | 594.00 ft | 587.00 ft |
| Coordinates | 41.715525N / 82.821251W | 41.720472N / 82.820972W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 08/26
| Dimensions | 1900 x 150 ft (579 x 46 m) |
| Surface | TURF-P |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 22° | 127° |
| Traffic pattern | Left | Left |