Watervliet Municipal Airport (40C)
Watervliet Municipal Airport (40C)
40C
Watervliet Municipal Airport (40C)
Watervliet, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 40C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-15-00.0800W/42-12-00.1370N -86.250022/42.200038 (Estimated) |
| Elevation | 656 ft / 199.95 m (Estimated) |
| Land | 77 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Watervliet, MI |
| Location | Berrien County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | 1 |
Runway 02/20
| Dimensions | 2600 x 200 ft (792 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 656.00 ft | 656.00 ft |
| Coordinates | 42.197133N / 86.251136W | 42.203950N / 86.248639W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 02/20 & DSPLCD THLD MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
|
| TDZ lights | No | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 1975 x 200 ft (602 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 656.00 ft | 656.00 ft |
| Coordinates | 42.198997N / 86.252914W | 42.200128N / 86.247436W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 07/25 DEFINED BY MOWING |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |