Keystone Airpark Airport (42J)
Keystone Airpark Airport (42J)
42J
Keystone Airpark Airport (42J)
Keystone Heights, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 42J |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-02-51.1000W/29-50-41.1000N -82.047528/29.844750 (Estimated) |
| Elevation | 196 ft / 59.74 m (Surveyed) |
| Land | 2476 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Keystone Heights, FL |
| Location | Clay County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5046 x 100 ft (1538 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 176.00 ft | 196.00 ft |
| Coordinates | 29.836569N / 82.052063W | 29.846378N / 82.040807W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 11/29
| Dimensions | 4899 x 75 ft (1493 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 105° | 127° |
| Physical elevation | 186.00 ft | 196.00 ft |
| Coordinates | 29.849852N / 82.056139W | 29.846362N / 82.041214W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |