Betz Airport (44G)
Betz Airport (44G)
44G
Betz Airport (44G)
Blissfield, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 44G |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-52-14.7880W/41-51-20.1730N -83.870774/41.855604 (Estimated) |
| Elevation | 691 ft / 210.62 m (Surveyed) |
| Land | 7 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Blissfield, MI |
| Location | Lenawee County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2602 x 92 ft (793 x 28 m) |
| Surface | TURF-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Coordinates | 41.855056N / 83.875533W | 41.855056N / 83.865983W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 09 /27 THLDS AND DSPLCD THLDS MKD WITH CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |