Sky Acres Airport (44N)
Sky Acres Airport (44N)
44N
Sky Acres Airport (44N)
Millbrook, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 44N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-44-16.9000W/41-42-26.7000N -73.738028/41.707417 (Estimated) |
| Elevation | 698 ft / 212.75 m (Estimated) |
| Land | 205 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SW of Millbrook, NY |
| Location | Dutchess County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ISP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 3830 x 60 ft (1167 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 646.00 ft | 697.00 ft |
| Coordinates | 41.712100N / 73.741223W | 41.702749N / 73.734821W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |