Moundridge Municipal Airport (47K)
Moundridge Municipal Airport (47K)
47K
Moundridge Municipal Airport (47K)
Moundridge, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 47K |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-30-09.8100W/38-12-32.7300N -97.502725/38.209092 (Estimated) |
| Elevation | 1489 ft / 453.85 m (Surveyed) |
| Land | 58 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Moundridge, KS |
| Location | Mc Pherson County, KS |
| Magnetic Variation | 07E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
Runway 17/35
| Dimensions | 3405 x 50 ft (1038 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1489.00 ft | 1488.00 ft |
| Coordinates | 38.213767N / 97.502717W | 38.204417N / 97.502733W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |