Central Jersey Regional Airport (47N)
Central Jersey Regional Airport (47N)
47N
Central Jersey Regional Airport (47N)
Manville, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 47N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-35-53.8472W/40-31-27.9832N -74.598291/40.524440 (Estimated) |
| Elevation | 86 ft / 26.21 m (Estimated) |
| Land | 119 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Manville, NJ |
| Location | Somerset County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3510 x 50 ft (1070 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 85.00 ft | 64.00 ft |
| Coordinates | 40.521753N / 74.603531W | 40.527127N / 74.593051W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |