Cochran Airport (48A)
Cochran Airport (48A)
48A
Cochran Airport (48A)
Cochran, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 48A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-16-42.2671W/32-24-02.3812N -83.278408/32.400661 (Estimated) |
| Elevation | 377 ft / 114.91 m (Surveyed) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Cochran, GA |
| Location | Bleckley County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 05/23
| Dimensions | 3202 x 50 ft (976 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 324.00 ft | 333.00 ft |
| Coordinates | 32.396305N / 83.279662W | 32.402403N / 83.272183W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
Runway 11/29
| Dimensions | 4401 x 75 ft (1341 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 104° | 127° |
| Physical elevation | 377.00 ft | 334.00 ft |
| Coordinates | 32.403074N / 83.287130W | 32.400139N / 83.273299W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |