Braxton County Airport (48I)
Braxton County Airport (48I)
48I
Braxton County Airport (48I)
Sutton, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 48I |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-39-07.5000W/38-41-13.6000N -80.652083/38.687111 (Estimated) |
| Elevation | 1276 ft / 388.92 m (Estimated) |
| Land | 76 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Sutton, WV |
| Location | Braxton County, WV |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Responsible ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EKN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3995 x 60 ft (1218 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 1253.00 ft | 1276.00 ft |
| Coordinates | 38.681661N / 80.653021W | 38.692533N / 80.651146W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |