Gilmer County Airport (49A)
Gilmer County Airport (49A)
49A
Gilmer County Airport (49A)
Ellijay, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 49A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-31-35.7000W/34-37-41.6000N -84.526583/34.628222 (Estimated) |
| Elevation | 1486 ft / 452.93 m (Estimated) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Ellijay, GA |
| Location | Gilmer County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |