Scottsboro Muni-word Field Airport (4A6)
Scottsboro Muni-word Field Airport (4A6)
4A6
Scottsboro Muni-word Field Airport (4A6)
Scottsboro, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4A6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-00-21.4000W/34-41-19.3000N -86.005944/34.688694 (Estimated) |
| Elevation | 650 ft / 198.12 m (Surveyed) |
| Land | 49 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Scottsboro, AL |
| Location | Jackson County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5240 x 80 ft (1597 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 650.00 ft | 630.00 ft |
| Coordinates | 34.682990N / 86.011231W | 34.694419N / 86.000632W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |