Atlanta South Regional Airport (4A7)
Atlanta South Regional Airport (4A7)
4A7
Atlanta South Regional Airport (4A7)
Atlanta, GA
Latest photos of Atlanta South Regional Airport (4A7)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4A7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-19-51.7200W/33-23-23.6600N -84.331033/33.389906 (Estimated) |
| Elevation | 882 ft / 268.83 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Atlanta, GA |
| Location | Henry County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5500 x 75 ft (1676 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 852.00 ft | 882.00 ft |
| Coordinates | 33.385508N / 84.338364W | 33.394300N / 84.323703W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |