Isbell Field Airport (4A9)
Isbell Field Airport (4A9)
4A9
Isbell Field Airport (4A9)
Fort Payne, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4A9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-43-17.0000W/34-28-25.3000N -85.721389/34.473694 (Estimated) |
| Elevation | 877 ft / 267.31 m (Surveyed) |
| Land | 126 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Fort Payne, AL |
| Location | De Kalb County, AL |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | 4A9 (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 39° | 127° |
| Physical elevation | 856.00 ft | 873.00 ft |
| Coordinates | 34.468403N / 85.726684W | 34.478992N / 85.716115W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 22 MARKINGS FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |