Wolf Lake Airport (4AK6)
Wolf Lake Airport (4AK6)
4AK6
Wolf Lake Airport (4AK6)
Palmer, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4AK6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-17-19.5000W/61-38-27.4900N -149.288750/61.640969 (Estimated) |
| Elevation | 572 ft / 174.35 m (Estimated) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles W of Palmer, AK |
| Location | Matanuska-susitna County, AK |
| Magnetic Variation | 25E (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green-Yellow (heliport) |
| Sectional chart | Anchorage |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | ENA - Kenai |
| FSS Phone | 800-478-3576 |
| FSS Toll Free | 1-866-864-1737 |
Runway 06/24
| Dimensions | 3800 x 70 ft (1158 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 18/36
| Dimensions | 2600 x 100 ft (792 x 30 m) |
| Surface | GRVL |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway E/W
| Dimensions | 2800 x 100 ft (853 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| E | W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |