Duanesburg Airport (4B1)
Duanesburg Airport (4B1)
4B1
Duanesburg Airport (4B1)
Duanesburg, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4B1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-08-04.7000W/42-45-35.5000N -74.134639/42.759861 (Estimated) |
| Elevation | 714 ft / 217.63 m (Estimated) |
| Land | 30 acres |
| Location | Schenectady County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 10/28
| Dimensions | 2600 x 45 ft (792 x 14 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 700.00 ft | 714.00 ft |
| Coordinates | 42.759672N / 74.139486W | 42.760057N / 74.129816W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |