Ticonderoga Municipal Airport (4B6)
Ticonderoga Municipal Airport (4B6)
4B6
Ticonderoga Municipal Airport (4B6)
Ticonderoga, NY
Latest photos of Ticonderoga Municipal Airport (4B6)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4B6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-24-47.3000W/43-52-38.2000N -73.413139/43.877278 (Estimated) |
| Elevation | 273 ft / 83.21 m (Surveyed) |
| Land | 60 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Ticonderoga, NY |
| Location | Essex County, NY |
| Magnetic Variation | 15W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 4041 x 60 ft (1232 x 18 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 2° | 127° |
| Physical elevation | 273.00 ft | 265.00 ft |
| Coordinates | 43.871730N / 73.413466W | 43.882805N / 73.412811W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |