Robertson Field Airport (4B8)
Robertson Field Airport (4B8)
4B8
Robertson Field Airport (4B8)
Plainville, CT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4B8 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-51-52.9000W/41-41-21.6000N -72.864694/41.689333 (Estimated) |
| Elevation | 202 ft / 61.57 m (Surveyed) |
| Land | 39 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Plainville, CT |
| Location | Hartford County, CT |
| Magnetic Variation | 14W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 02/20
| Dimensions | 3665 x 75 ft (1117 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 189.00 ft | 202.00 ft |
| Coordinates | 41.684336N / 72.865322W | 41.694349N / 72.864071W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 30 x 30 ft (9 x 9 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition |