Abrams Municipal Airport (4D0)
Abrams Municipal Airport (4D0)
4D0
Abrams Municipal Airport (4D0)
Grand Ledge, MI
Latest photos of Abrams Municipal Airport (4D0)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4D0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-43-59.2985W/42-46-29.5756N -84.733138/42.774882 (Estimated) |
| Elevation | 841 ft / 256.34 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Grand Ledge, MI |
| Location | Clinton County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3199 x 75 ft (975 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 830.00 ft | 840.00 ft |
| Coordinates | 42.775285N / 84.735962W | 42.775961N / 84.724083W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2559 x 120 ft (780 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 828.00 ft | 837.00 ft |
| Coordinates | 42.777467N / 84.737016W | 42.770445N / 84.737052W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 18 /36 & DSPLD THLDS MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |