Putnam County Airport (4I7)
Putnam County Airport (4I7)
4I7
Putnam County Airport (4I7)
Greencastle, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4I7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-48-49.7000W/39-38-00.8000N -86.813806/39.633556 (Estimated) |
| Elevation | 842 ft / 256.64 m (Surveyed) |
| Land | 192 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Greencastle, IN |
| Location | Putnam County, IN |
| Magnetic Variation | 03W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 4987 x 100 ft (1520 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 842.00 ft | 814.00 ft |
| Coordinates | 39.640403N / 86.813646W | 39.626717N / 86.813987W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |