Quitman Brooks County Airport (4J5)
Quitman Brooks County Airport (4J5)
4J5
Quitman Brooks County Airport (4J5)
Quitman, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4J5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-35-20.6402W/30-48-18.6600N -83.589067/30.805183 (Estimated) |
| Elevation | 185 ft / 56.39 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Quitman, GA |
| Location | Brooks County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 10/28
| Dimensions | 5000 x 76 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 177.00 ft | 185.00 ft |
| Coordinates | 30.805628N / 83.597011W | 30.804741N / 83.581122W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |