Somerton Airport (54AZ)
Somerton Airport (54AZ)
54AZ
Somerton Airport (54AZ)
Somerton, AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 54AZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-39-56.8320W/32-36-03.1840N -114.665787/32.600884 (Estimated) |
| Elevation | 177 ft / 53.95 m (Estimated) |
| Land | 210 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Somerton, AZ |
| Location | Yuma County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1985) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
Runway 04/22
| Dimensions | 1050 x 80 ft (320 x 24 m) |
| Surface | DIRT |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 2100 x 80 ft (640 x 24 m) |
| Surface | DIRT |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 17/35
| Dimensions | 3700 x 100 ft (1128 x 30 m) |
| Surface | GRVL |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |