Cecil County Airport (58M)
Cecil County Airport (58M)
58M
Cecil County Airport (58M)
Elkton, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 58M |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-52-11.2000W/39-34-27.0000N -75.869778/39.574167 (Estimated) |
| Elevation | 106 ft / 32.31 m (Surveyed) |
| Land | 22 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Elkton, MD |
| Location | Cecil County, MD |
| Magnetic Variation | 12W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 13/31
| Dimensions | 2989 x 70 ft (911 x 21 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 116° | 127° |
| Physical elevation | 106.00 ft | 62.00 ft |
| Coordinates | 39.575948N / 75.874566W | 39.572412N / 75.865004W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 13 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 31 MARKINGS FADED. |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |