Roosevelt Memorial Airport (5A9)
Roosevelt Memorial Airport (5A9)
5A9
Roosevelt Memorial Airport (5A9)
Warm Springs, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5A9 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-41-47.2450W/32-56-18.5490N -84.696457/32.938486 (Estimated) |
| Elevation | 875 ft / 266.70 m (Estimated) |
| Land | 165 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Warm Springs, GA |
| Location | Meriwether County, GA |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 5001 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 875.00 ft | 872.00 ft |
| Coordinates | 32.945272N / 84.697756W | 32.931700N / 84.695158W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |