Bluffton Airport (5G7)
Bluffton Airport (5G7)
5G7
Bluffton Airport (5G7)
Bluffton, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5G7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-52-07.1000W/40-53-07.6000N -83.868639/40.885444 (Estimated) |
| Elevation | 851 ft / 259.38 m (Surveyed) |
| Land | 100 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Bluffton, OH |
| Location | Hancock County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CLE (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4126 x 75 ft (1258 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 851.00 ft | 847.00 ft |
| Coordinates | 40.881935N / 83.874497W | 40.888948N / 83.862782W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Fair Condition
*MARKINGS FADED. |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |